Choroby kotów: astma

Nie tylko ludzie cierpią z powodu astmy – to schorzenie dróg oddechowych dotyka również naszych pupili. Kocia astma przebiega również prawie identycznie jak u nas i niestety, również jest chorobą nieuleczalną, którą można załagodzić leczeniem farmakologicznym.
Astma kotów
Kocia astma, jak wspomnieliśmy wyżej, jest schorzeniem układu oddechowego, które może powstać przez stan zapalny lub zwężenie dróg oddechowych. Pomimo tego, że to choroba nieuleczalna, czasami zdarza się, że przechodzi w stan „uśpienia” lub przebiega łagodnie i nie potrzebna jest kuracja farmakologiczna. To schorzenie częściej dotyka kotki niż koty, a zapadają na nią koty pomiędzy pierwszym a ósmym rokiem życia. Nie ma znaczenia również rasa kota, bo na astmę cierpią i koty syjamskie, birmańskie, himalajskie czy perskie, jak i popularnie zwane dachowce. Zwierzaki mogą zapaść na astmę w dowolnej porze roku, ale na szczęście, tylko 1% kociej populacji boryka się z tym schorzeniem układu oddechowego.
Dlaczego i jak dochodzi do zachorowania na astmę wśród kotów?
Tutaj przyczyny są również bardzo podobne do przyczyn zachorowań ludzi: chodzi bowiem o różnego rodzaju alergeny, które wdychamy razem z powietrzem, czyli roztocza, naskórek ludzki i innych zwierząt (warto wiedzieć, że nasz kot może mieć alergię… na swojego właściciela), pyłki roślin, owady, dym tytoniowy, nasze perfumy, farby, pierze, lakiery, odświeżacze powietrza czy kadzidełka lub świece zapachowe oraz spraye przeciw owadom. Także lista jest długa i zawiera się w niej właściwie wszystko, co znajduje się w powietrzu. Ale na tym nie koniec, bo astmę kotów może spowodować nawet jedzenie, chociaż nie zdarza się to często i zazwyczaj chodzi o jakąś konkretną substancję, która u innego kota spowodowałaby zaledwie lekki kaszel.
Jakie są objawy?
Kocia astma objawia się na różny sposób i w zależności od nasilenia choroby możemy zaobserwować od okazjonalnego pokasływania, aż do przewlekłego i męczącego kaszlu. Widać to też w ogólnej postawie kota, ten, który kaszle zazwyczaj stoi i wyciąga głowę, a kot cierpiący na duszności kuli się do siebie i mocno trzyma przy sobie wszystkie kończyny. Zdarza się również, że oddycha z otwartym pyszczkiem, a jeśli kaszel jest bardzo silny i trwa długo – wymiotuje.
Jak zapobiegać kociej astmie?
Niestety, nie ma dobrego sposobu. Jeśli u naszego pupila astma zostanie stwierdzona, nie pozostaje nam nic innego, jak otoczenie go troskliwą opieką i odpowiednim leczeniem. Regularne wizyty u weterynarza i stosowanie się do jego poleceń może zapobiec nasilaniu się ataków.