Choroby kotów: chlamydioza

Często bywa tak, że choroba naszego zwierzaka jest dla nas zupełnie niegroźna lub odwrotnie, naszym schorzeniem zwierzak się nie zarazi. Wtedy wspólna koegzystencja nie wymaga specjalnych warunków bezpieczeństwa i nie grozi rozłąką. Niestety, w naturze istnieją jednak choroby, którymi możemy się wzajemnie zarażać, na przykład tajemniczo brzmiąca chlamydia.
Kocia chlamydioza
Chlamydię wywołują bakterie chlamydia psittaci i rozwijają się one zarówno w organizmie zwierzaka, jak i człowieka. U ludzi chlamydia to uciążliwa choroba weneryczna. Koty mogą się zarazić nią od właściciela, podobnie jak właściciele od kotów, dlatego powinno się zachować obustronną szczególną ostrożność. To choroba jak najbardziej wyleczalna, chociaż leczenie jest dosyć długie – jednak skuteczne.
Jak może dojść do zarażenia się chlamydią?
Czym jest chlamydia? Pasożytem, który potrzebuje organizmu-gospodarza (nosiciela), by się rozmnażać, ponieważ nie jest do tego zdolny samodzielnie. Zarazić się tym pasożytem możemy poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzakiem-nosicielem (zwierzaki mogą się od nas zarazić, jeśli w jakikolwiek sposób dojdzie do ich kontaktu z naszymi płynami ustrojowymi, np. śliną). Istnieją różne rodzaje chlamydiozy, właśnie od postaci choroby wenerycznej, do równie często występującego schorzenia dróg oddechowych. Zwierzęta najczęściej zarażają się tym pasożytem przebywając w dużych skupiskach z innymi zwierzętami, na przykład w schroniskach lub wystawach. W tym wypadku pasożyt przenosi się za sprawą kontaktu z wydzieliną z worka spojówkowego, natomiast nie ma ryzyka, że wirus przenosi się drogą kropelkową. Najczęściej narażone są młode kotki, koty o obniżonej odporności, przechodzące rekonwalescencję po innej chorobie lub bardzo zestresowane (pamiętajmy, że koty to stworzenia niezwykle wrażliwe i nielubiące zmian, więc stres powodować może u nich przeprowadzka lub pojawienie się nowego członka w rodzinie).
Jakie są objawy tej choroby?
U kotów najczęściej występuje przewlekła infekcja spojówek, a badania wskazują, że nawet 30% kotów z zapaleniem spojówek jest nosicielami tej bakterii. U nieleczonego kota ten pasożyt żyje nawet kilka miesięcy, chociaż osobnik, u którego nie dostrzega się objawów chlamydiozy nie przekazuje jej dalej. Innymi objawami jest koci katar, czyli kichanie i zapalenie dróg oddechowych. Jeśli kotka, która zaraziła się chlamydiozą spodziewa się potomstwa, choroba może spowodować poronienie.
Jak zapobiegać?
Istnieje szczepionka przeciwko chlamydiozie, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nasz kot ma styczność z innymi zwierzętami. Niestety, skutki uboczne tej szczepionki mogą być nieprzyjemne i długotrwałe, dlatego nie musimy szczepić kotów domowych.