Choroby kotów: choroba Aujeszkyego

Kalendarz szczepień jest zdecydowanie najczęściej używanym kalendarzem, kiedy w naszym domu pojawiają się małe kociaki lub psiaki. Wiele mówi się o różnego rodzaju szczepieniach i odrobaczeniach, wszystko po to, by nasze ukochane zwierzątko mogło wieść szczęśliwe życie pozbawione chorób. Niestety, czasem pomimo naszego wysiłku i starań, nie przed wszystkimi chorobami możemy ustrzec zwierzaki.
Choroba Aujeszkyego
Inaczej nazywana jest wścieklizną rzekomą. Ludzie nie muszą się przejmować tym wirusem w najmniejszym stopniu, bo dla nas jest całkowicie niegroźny. Natomiast dla kotów, bez szybkiego i skutecznego leczenia – zawsze śmiertelny. Tym bardziej, jako odpowiedzialni właściciele powinniśmy się dowiedzieć o tym wirusie jak najwięcej.
Czym jest wścieklizna rzekoma i jak dochodzi do zarażenia?
Zatem chorobę Aujeszkyego przenoszą tylko świnie, a zarażają się nim zwierzęta dzikie i domowe. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, dla ludzi wirus jest niegroźny i nieodczuwalny. Jak nasz kot może zarazić się tą niebezpieczną chorobą? Najczęściej przyczyną jest zakażone mięso wieprzowe lub kontakt z chorymi świniami – w tym wypadku wirus przenosi się drogą kropelkową poprzez błony śluzowe nosa i jamy ustnej.
Jakie są objawy choroby Aujeszkego?
Musimy być świadomi, jak bardzo niebezpieczny jest ten wirus – atakuje bowiem mózg zwierzęcia i doprowadza organizm do wymiotów, ślinotoku, zaburzeń z utrzymywaniem równowagi i bardzo mocną potrzebą drapania całego ciała. Do tego stopnia, że kot sam zaczyna siebie samookaleczać. Wścieklizna rzekoma może też objawić się dwojako: albo zwierzę popadnie w apatię, straci całkowicie apetyt i będzie „bez życia”, albo będzie nadpobudliwe i bardzo wystraszone. Nie da się pominąć tych objawów zwłaszcza, że choroba przebiega ekspresowo od 12 do 48 godzin. W ostatnim stadium kot zaczyna mieć drgawki, objawi paraliżu, po czym zapada w śpiączkę, z której już się nie obudzi.
Jak zapobiegać tej chorobie?
Niestety, nie ma na to innego sposobu prócz zrezygnowania z karmienia kota mięsem wieprzowym. Nawet jeśli obrobimy termicznie mięso, wirus wciąż będzie aktywny, bo ginie dopiero w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, w 600 stopniach znika po pół godzinie, a w temperaturze pokojowej żyje aż do 8 dni.
Dlatego zawsze i bez wyjątku powinniśmy obserwować swoje koty. Jeśli zauważymy, że zwierzaki w jakikolwiek sposób zachowują się dziwnie, skonsultujmy się z weterynarzem. Lepiej dmuchać na zimne, a tylko lekarz specjalista w takim wypadku może nam pomóc, bo na tak poważnego wirusa nie istnieją domowe sposoby. Organizm kota nie zregeneruje się też sam.