Choroby kotów: ciąża urojona

Nie zawsze właściciel kotki może pozwolić sobie na posiadania kociąt, a czasami z różnych powodów nie decyduje się na sterylizację. Brak sterylizacji kotki może powodować przykry stan na tle zaburzeń hormonalnych, powszechnie zwany ciążą urojoną.
Kiedy nasza kotka myśli, że będzie miała kocięta…
Tak naprawdę ciąży urojonej nie można nazwać chorobą. To raczej stan fizjologiczny, który utrzymuje się przez dłuższy czas, dlatego może być nieco uciążliwy zarówno dla kotki, jak i dla jej właściciela, pomimo tego, że nie zagraża ona życiu zwierzaka.
Jak dochodzi do ciąży urojonej?
Kotki zdecydowanie rzadziej niż suki cierpią na tę przypadłość. Przeżywają ją również mniej intensywnie. Jak do tego dochodzi? Po około 60 dni od zakończenia rui, w której nie nastąpiło krycie, może dojść do tzw. rui pozornej. Konsekwencją rui pozornej jest właśnie ciąża urojona, kiedy u niezapłodnionej kotki można wyraźnie dostrzec fizyczne i psychiczne symptomy zaawansowanej ciąży. Pamiętajmy, że dla kotek ruja zawsze jest rewolucją hormonalną i nawet podawanie tabletek hormonalnych dla wyregulowania poziomu hormonów w organizmie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Niebezpieczeństwem ciąży urojonej jest częstotliwość jej występowania, ponieważ jeśli kotka przechodzi przez nią po każdej rui, może dojść do stanu zapalnego gruczołów mlekowych, którego prawdopodobieństwo rozwinięcia się do guza sutek jest bardzo wysokie.
Jak objawia się ciąża urojona?
Nietrudno rozpoznać objawy urojonej ciąży. Nasza kotka po prostu zaczyna wić gniazdko, szukać bezpiecznych kątów i kryjówek. Chwiejny jest również jej humor – czasem marudna, czasem agresywna, zainteresowana tylko swoimi przygotowaniami do powiększenia rodziny. Często zdarza się, że zaczyna traktować swoje zabawki jak nienarodzone kocięta, nosić je w pyszczku, próbować karmić i spędzać z nimi bardzo dużo czasu. W czasie ciąży urojonej kotki unikają człowieka, ponieważ pragną się skupić na swoich zabawkach. W cięższych przypadkach tego stanu dochodzi nawet do laktacji. Poza tym zauważalne jest podwojenie się apetytu zwierzęcia oraz stan podgorączkowy.
Jak zapobiegać ciąży urojonej?
Tak jak wspomnieliśmy, jeśli ciąża urojona występuje raz na jakiś czas i przebiega łagodnie, nie ma się czym zbytnio przejmować. Należy po prostu zabrać kotce wszystkie jej zabawki, które traktuje jak swoje dzieci (bo przez nie odruchy macierzyńskie stają się tylko silniejsze) i spróbować przenieść jej uwagę na inne zajęcia. Np. zapewnić dużą ilość ruchu i atrakcji oraz zmniejszyć porcje żywieniowe. Jeśli jednak objawy występują bardzo często, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest sterylizacja kotki.