Choroby kotów: cukrzyca

Cukrzyca, to kolejna choroba, na którą mogą cierpieć zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Przebiega również podobnie w obu wypadkach i, niestety, jest nieuleczalna, więc wszystko, co możemy zrobić dla chorego zwierzaka, to spróbować mu zapewnić jak najbardziej komfortowe życie.
Dlaczego zwierzaki chorują na cukrzycę?
Może nam się to wydawać dziwne, że zwierzęta również cierpią na tę przypadłość, ponieważ bez ingerencji człowieka z reguły nie mają dostępu do słodkich (i trujących dla nich) przekąsek. Jednak chodzi o bardziej biologiczne procesy niż podjadanie ciasteczek – cukrzycę, jak wiemy, powodują braki insuliny, czyli hormonu, który jest produkowany przez trzustkę. Insulina jest bardzo ważnym hormonem dla naszego organizmu, ponieważ dzięki niej proces przenikania glukozy do komórek jest znacznie przyspieszony, czyli na bieżąco wchłania się i wytwarza niezbędna dla naszego życia energia. Jeśli nasz kotek cierpi na cukrzycę, w jego krwi występuje bardzo wysoki poziom cukru, który nieustannie usuwają nerki, przez co organizm jest pozbawiony tego źródła energii – więc znajduje inne źródło, i pobiera potrzebne substancje z rozpadu tłuszczu i białka. Niestety, taka zamiana powoduje powolne wyniszczanie się organizmu (zjadanie się od środka) i powstawaniu substancji trujących dla zwierzaka.
W jaki sposób możemy rozpoznać zwierzęcą cukrzycę?
Pierwszym łatwo obserwowalnym objawem jest bardzo duże pragnienie, a przez to częste oddawanie moczu. Nasz pupil ma również duży apetyt, a przy tym problemy z utrzymaniem wagi oraz liczne zaburzenia neurologiczne – kłopoty ze wskakiwaniem, chowaniem pazurów czy równowagą. Rozpoznać chorobę możemy jednak tylko przez badanie krwi, więc jeśli zauważymy u naszego zwierzaka któryś z wymienionych objawów, należy udać się do weterynarza i wykonać potrzebne badania.
Istnieje jednak więcej przyczyn, które mogą doprowadzić do cukrzycy, między innymi na tę przypadłość narażone są zwierzaki otyłe, które spożywają wysokowęglowodanową karmę. Lekarze weterynarii wspominają również o tym, że nadużywanie wszelkiego rodzaju sterydów (w lekarstwach) również może przyczynić się do wystąpienia cukrzycy.
Czy możemy zapobiec cukrzycy? Jak to zrobić?
Nie, nie możemy zapobiegać cukrzycy. Jeśli mamy chore zwierzątko w domu, jedyne, co możemy zrobić to stosowanie się do zaleceń lekarza, a więc podawanie mu odpowiednich leków, które mają na celu załagodzenie objawów choroby oraz trzymanie zbilansowanej i specjalnej diety. Nieleczona cukrzyca prowadzi do śmierci, a przy leczonej zwierzak dostaje kilka lat w spokoju.