Choroby kotów: guzy sutka

Choroby nowotworowe u naszych zwierzaków brzmią jak wyrok – niestety tak jest, że zdecydowana większość z nich znacznie skraca życie naszych pupili. Czasami nic nie możemy zrobić, bo pojawienie się choroby to kwestia genetyczna, a niektóre rasy prognozowo bardziej są narażone na nowotwory od innych. Zawsze jednak możemy czujnie obserwować nasze zwierzaki, profilaktycznie zaprowadzać je na kontrole u weterynarza i robić badania. W końcu są one częścią naszej rodziny, więc dbajmy o nie z równym zaangażowaniem.
Guzy sutka kotki
Guzy sutka, a dokładniej rzecz ujmując – guzy gruczołu mlekowego to jedna z najgroźniejszych chorób nowotworowych atakujących samice kotów. Aż 60% guzów ma charakter złośliwy i w ekspresowym tempie daje przerzuty. Niestety, jeśli przerzuty zajmą węzły chłonne, jedynym rozwiązaniem jest uśpienie zwierzęcia. Natomiast wczesne wykrycie nowotworu można leczyć operacyjnie.
Jak dochodzi do zachorowania?
Im kotki starsze, tym bardziej narażone są na wystąpienie nowotworu sutka. Ryzyko jest większe, jeśli w ciągu dotychczasowego życia kotki podawano jej hormonalne środki antykoncepcyjne, lub kiedy ciąże urojone występowały po każdej rui i miały uciążliwy przebieg. Dlaczego tak się dzieje? Podczas ciąży urojonej często dochodzi do laktacji, co powoduje zatykanie się i zapalenie gruczołów mlekowych, a w następstwach przeradza się to w zmiany nowotworowe. Trzeba również uważać na dietę zwierzęcia, ponieważ otyłe kotki, które prowadzą osiadły tryb życia są w grupie zwiększonego ryzyka guza sutka.
Jakie są objawy guza sutka?
Wyczuwalne palcami guzy na sutkach. W pierwszej fazie można je pomylić z niewielkimi zgrubieniami, ale bardzo szybko potrafią się powiększyć nawet dwukrotnie. W przypadku nowotworu złośliwego (a jak już wspomnieliśmy, ponad połowa guzków występuje w odmianie złośliwej) w kilkanaście tygodni rosną przerzuty na pozostałe gruczoły mlekowe, na węzły chłonne i płuca. Zwierzak dużo śpi, jest apatyczny, nie ma apetytu i szybko traci na wadze. W kolejnych fazach nowotworu sutki są obrzęknięte i obolałe, można zaobserwować owrzodzoną skórę i sączącą się krew. Jeśli wystąpią przezuty na płuca, kotka ma kłopoty ze złapaniem oddechu.
W jaki sposób możemy zapobiegać guzom gruczołów mlekowych u kotek?
Jedyną skuteczną metodą na zapobiegnięcie nowotworowi jest sterylizacja naszej kotki. W innym przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak profilaktyka – częste badanie okolic sutek by wyczuć, czy pojawiły się jakieś zgrubienia. Jeśli coś wyczujemy, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem weterynarii i usunąć je chirurgicznie.