Choroby kotów: nosówka

Nosówka – postrach wszystkich właścicieli młodych zwierząt. Dlaczego ta choroba jest tak niebezpieczna dla kociąt i bardzo często kończy się śmiercią?
Panleukopenia
Taka jest właśnie oficjalna nazwa nosówki kotów – możemy się również spotkać z nazewnictwem takim jak zakaźne zapalenie jelit lub koci tyfus. Tę zaraźliwą chorobę wywołuje właśnie wirus panleukopenii, a najbardziej narażone są na nią młode zwierzaki, pomiędzy drugim a piątym miesiącem życia. Panleukopenia to bardzo silny wirus, który jest nadzwyczaj odporny na środki dezynfekujące, a do zakażenia się nim może dojść nawet przez zetknięcie się z ubraniem czy butami właściciela, który wcześniej miał kontakt z chorymi zwierzakami!
Jak dochodzi do zakażenia?
Głównym źródłem zakażeń są wszelkiego rodzaju wydzieliny zarażonych zwierząt, takie jak odchody, ślina lub wymioty – dlatego tak ważne jest pilnowanie kotka, jeśli wychodzimy z nim na spacer, ponieważ bakterie do organizmu zwierzaka dostają się przez układ pokarmowy. Więc jeśli podejrzewamy ryzyko zarażenia się nosówką, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na higienę takich miejsc jak kuweta, miski i legowisko naszych podopiecznych. Do zakażenia dochodzi również przez kontakt bezpośredni oraz wirusa przenoszą owady, na przykład pchły lub wszy!
Jak możemy rozpoznać chorobę?
Pierwszymi widocznymi objawami kociej nosówki jest depresja i apatia kociaka. Może pojawić się również gorączka, biegunka z domieszką krwi, odwodnienie, wymioty, nagła strata wagi i widzimy, że kotek jest wyraźnie obolały. Czasami u młodych zwierzaków choroba rozwija się ekspresowo i do śmierci może dojść nagle, bez pojawienia się żadnych objawów. Niestety, jeśli młode kotki zarażą się nosówką i w porę nie zostaną leczone, mają tylko około 20% szans na przeżycie – bowiem współczynnik umieralności jest bardzo wysoki w przypadku tego wirusa. Starsze zwierzaki przechodzą nosówkę łagodniej i w większości przypadków bez problemu powracają do zdrowia. Plusem jest również fakt, że jeśli starszy kot przejdzie nosówkę, prawdopodobnie będzie na nią odporny już do końca życia.
Jak zapobiegać panleukopenii?
Jedynym przynoszącym skutek sposobem jest zaszczepienie kociaka przeciwko temu wirusowi. Nie ma znaczenia, czy nasz kot siedzi cały czas w domu czy ma dostęp do podwórka ani to, czy wychowywany jest samotnie czy w innym zwierzęcym towarzystwie. Dlaczego? Tak jak już wspominaliśmy, nawet nie wiedząc kiedy, to właśnie my – właściciele – możemy przynieść wirusa do domu. Obserwujmy nasze zwierzaki i jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek niepokojące objawy, zasięgnijmy porady lekarza weterynarii, bo zawsze lepiej chuchać na zimne!