Choroby kotów: syndrom urologiczny

Nie raz słyszymy zabawne powiedzenie, że ktoś „lata jak kot z pęcherzem”, które oznacza mniej więcej tyle, co nerwowe lub gorączkowe załatwianie wielu spraw w jednym momencie. Jednak jako właściciele kotów, nie mamy za bardzo z czego się śmiać, jeśli chodzi o pęcherze naszych podopiecznych, ponieważ nieleczone choroby układu moczowego prowadzą do bardzo poważnych schorzeń – a w rezultacie często do śmierci zwierzaków.
Syndrom urologiczny kotów (SUK)
Syndrom urologiczny kotów jest schorzeniem dolnych dróg moczowych i jest to poważna choroba, która może prowadzić np. do tworzenia się w organizmie kotów kamieni moczowych, wad anatomicznych układu moczowego, zapalenia pęcherza moczowego w różnych odmianach, nowotworów pęcherza i cewki moczowej (często powoduje zatkanie cewki moczowej). Najczęstszą postacią syndromu urologicznego kotów jest idiopatyczny syndrom urologiczny, która objawowo przypomina ludzkie zapalenie pęcherza. Niestety, trudno postawić prawidłową diagnozę przy rozpoznaniu tej choroby, ponieważ występuje z nią wiele częstych objawów przy innych dolegliwościach.
Co powoduje SUK?
Jeśli chodzi o płeć zwierzaka, to teoretycznie bardziej narażone na wystąpienie syndromu są samce, ponieważ mają dłuższą od kotek cewkę moczową, która na dodatek posiada fizjologiczne zagięcie (gdzie odkładają się kryształy). Częściej diagnozuje się syndrom urologiczny kotów u zwierzaków kastrowanych, chociaż nie zostało potwierdzone badaniami, czy rzeczywiście kastracja ma bezpośredni wpływ na częstotliwość występowania choroby. SUK powoduje również leżący tryb życia, niewłaściwa dieta i otyłość. Co do diety – jeśli dostarczamy kotu odpowiednie dawki (tzn. dostosowane do jego wieku i wagi) oraz pamiętamy, żeby podawać mu więcej karmy mokrej, ryzyko syndromu maleje.
SUK może wystąpić niezależnie od wieku kotów, chociaż należy wykazać większą czujność, jeśli stwierdzi się syndrom u kotów seniorów, ponieważ może to oznaczać wystąpienie choroby nowotworowej. Bądźmy również uczuleni na obserwowanie zwierzaków w sytuacjach stresowych, bo jak wiadomo koty należą do zwierząt bardzo wrażliwych i nielubiących zmian. Stres przyczynia się do zaciskania cewki moczowej, utrudniając przy tym oddawanie moczu, co jest niezwykle często przyczyną syndromu urologicznego.
Jakie są objawy syndromu urologicznego kotów?
Prócz częstego oddawania moczu, możemy zaobserwować obecność krwi w moczu, lizanie dróg moczowych, dziwną pozycję przy oddawaniu moczu (co jest spowodowane bólem dróg moczowych – czasami koty wręcz miauczą podczas sikania) oraz brak apetytu.
Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące nas objawy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy, że wszystkie choroby związane z układem moczowym potrzebują sprawnej interwencji i leczenia, które jest wymagające.