Choroby kotów: wścieklizna

Szczepionka przeciwko wściekliźnie jest jedną z ważniejszych w kalendarzu szczepień naszych zwierzaków. Samo nazwa tej choroby budzi w nas strach, szczególnie, jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie zachorowalność na wściekliznę jest duża i niedaleko nas chodzą chore zwierzęta – przeważnie dzikie. Jak zapobiegać wściekliźnie? Jak ją rozpoznać?
Wścieklizna u kotów
Zwłaszcza koty wychodzące są narażone na tego bardzo niebezpiecznego wirusa. Co więcej, choroba ta stanowi poważne zagrożenie również dla ludzi, a nieleczona prowadzi do powikłań i w konsekwencji – zgonu. Jak działa wirus wścieklizny? Jeśli dojdzie do zarażenia tym wirusem, na początku uszkadza on system nerwowy, poraża mięśnie oddechowe, doprowadza do skurczów gardła i krtani. Można powiedzieć, że wirus dusi zwierzaka od środka – głównie odpowiada za to wirus rhabdowirus, który jest obecny w płynie rdzeniowym zarażonego zwierzaka, a w ostatnim stadium choroby – również w ślinie. To dlatego tak niebezpieczne są samotne wędrówki po lesie naszych pupili, bo naraża je to na ugryzienie przez np. chorego lisa. Wścieklizną zagrożone są ssaki, a odporne na tego wirusa są ryby, gady i ptaki.
Jak dochodzi do zarażenia się wirusem?
Jak wspomnieliśmy powyżej, najczęściej do zarażenia się wirusem wścieklizny dochodzi poprzez ugryzienie chorego zwierzęcia. Zdarzają się również przypadki, kiedy do zakażenia dochodzi w sytuacji, kiedy ślina chorego zwierzaka w jakiś sposób dostanie się do oczu lub nosa (przez śluzówki do organizmu zwierzaka lub człowieka). Mniej prawdopodobne jest zarażenie się przez uszkodzoną błonę śluzową.
Jakie są objawy? Jak rozpoznać chore zwierzę?
Pierwszymi objawami, które mogą wskazywać na to, że nasze zwierze zostało zarażone tym wirusem nie są wcale oczywiste – pojawia się biegunka lub zaparcia, wymioty i brak apetytu. W następnym etapie zaobserwujemy trudności w przełykaniu, ślinotok oraz zmianę w zachowaniu kota – bez powodu staje się agresywny. To, że coś jest nie tak możemy poznać przez przeciągłe i przejmujące miauczenie kota, niedowład żuchwy, mięśni przełyku lub kończyn. Jeśli zauważymy, że zwierzak podejmuje próby zjadania niejadalnych przedmiotów będzie to wyraźnym znakiem, że być może pojawiła się jakaś infekcja układu oddechowego i odczuwa silne drapanie w przełyku.
Jak zapobiegać chorobie?
W prawie Polskim nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciwko temu wirusowi, dlatego powinniśmy zainteresować się tym sami, jeśli nasz kot ma swobodny dostęp do wychodzenia z domu i tym samym, kontaktu z chorymi zwierzętami. Szczepić warto również wtedy, gdy mieszkamy w okolicy zagrożonej wystąpieniem tego wirusa, nawet, jeśli kot cały dzień jest zamknięty w domu. Niestety, jeśli wścieklizna objawi się w jakikolwiek sposób, zwierzaka trzeba uśpić, bo nie ma żadnego sposobu na jego wyleczenie.