Ciekawostki o kotach

17 lutego rokrocznie obchodzimy Międzynarodowy (Światowy) Dzień Kota, chociaż świętować fakt posiadania kota powinniśmy codziennie. Koty to równoprawni członkowie naszej rodziny, a poza tym – najlepsi przyjaciele. Pomimo tego, nadal pozostają dla nas tajemniczymi stworzeniami. Dzisiaj odkryjemy trochę ich sekretów oraz ciekawych informacji na temat tych milusińskich.
Aż po grób
O miłości bez granic między człowiekiem a kotem opowiada jedna z cypryjskich historii: podobno najstarszy grobowiec, w którym odnaleziono człowieka pochowanego ze swoim kotkiem znaleziono właśnie na tej greckiej wyspie. Nie ma się co dziwić, ponieważ badania etymologiczne wskazują, że to właśnie w rejonach morza Śródziemnego znajdują się ślady pierwszych udomowionych kotów. Ponoć grobowiec z Cypru ma około dziesięciu tysięcy lat!

gourmet

Boskie koty
Już starożytni Egipcjanie czcili koty, a wręcz uznawali je za równe bogom. Koty w Egipcie miały jak w raju (i nadal mają), bo mogły bezkarnie robić, co tylko zapragną i chodzić gdzie tylko będą chciały nie obawiając się przykrych sytuacji. Za zabicie kota wymierzana była kara śmierci! Niestety, współcześnie koty nie mają już tak dobrze, ponieważ statystyki alarmują, że w Azji przez rok zabija się prawie milion kotów w celach … konsumpcyjnych.
Która rasa jest najstarsza?
Za najstarszą genetycznie rasę uznaje się abarskiego mau. Potwierdzają to również współczesne badania – więc pierwszym kotem, który zamieszkał z człowiekiem pod jednym dachem był właśnie kot mau! Nic dziwnego, ponieważ ta rasa należy do bardziej reprezentacyjnych, są po prostu piękne – o posągowej sylwetce i wielkich oczach. W przeciwieństwie do wielbiących koty Egipcjan, papież Innocenty VII uważał te urocze stworzenia jako wcielenie zła i nakazywał palenie ich na moście. Jednak w przyrodzie nic nie ginie, ponieważ przez wymordowanie wielu setek kotów w mieście pojawiła się plaga szczurów, co na pewno przyczyniło do wybuchu epidemii dżumy w XIV wieku. To bardzo smutny fakt dla historii nowożytnej!
Kocie mruczenie
Czy wiedzieliście, że koty mają dodatkowy zestaw strun, który służy wyłącznie do mruczenia? I chociaż ten mechanizm nadal pozostaje zagadką dla naukowców, bo żadna teoria na temat mruczenia nigdy nie została w 100% potwierdzona – nie ma nic przyjemniejszego niż po ciężkim dniu przytulić się do ciepłego i mruczącego kotka! Poza tym, mruczenie kotów znacznie redukuje stres i przyczynia się do poprawy nastroju, więc drodzy właściciele, przytulacie swoje koty – oraz codziennie świętujcie ich posiadanie.