Czego jeszcze nie wiedziałeś o kotach?

Czy wiedzieliście, że ludzie i koty czują tak samo? Dzieje się to za sprawą mózgu – ponieważ mamy podobne obszary odpowiedzialne za uczucia do naszych kocich przyjaciół. Co więcej, może niektórych zdziwić, że koci mózg jest nam bliższy w budowie niż psi mózg! Dzisiaj przedstawiamy serię ciekawych informacji o kotach, o których one sami wam nie opowiedzą. Zacznijmy!
Super koty
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego koty są takie giętkie i nawet upadek ze sporej wysokości nie jest dla nich aż tak bardzo niebezpieczny? Te urocze zwierzaki mają 230 kości, czyli o dwadzieścia cztery więcej niż ludzie. Poza tym kocie obojczyki nie są połączone z innymi kościami, a chowają się w okolicy barków. To dzięki temu koty wcisną się nawet w najmniejsze otwory! Koty mają również 500 mięśni szkieletowych, co w porównaniu do człowieka (650) nie jest może imponującym wynikiem, ale za to aż 32 mięśnie służą uchu, dlatego te zwierzaki potrafią kręcić uszami nawet o 180 stopni w stronę dźwięku (na dodatek aż dziesięć razy szybciej niż ich psi przyjaciele). A propos uszu – koty mają również lepszy i bardziej wyczulony słuch niż ludzie czy psy, a jeśli chodzi o wzrok – człowiek też nie może z nim konkurować. Współcześnie naukowcy dowiedli, że koty widzą tylko dwa kolory, niebieski i zielony, natomiast sprzeczają się co do tego, czy potrafią dostrzec również czerwone barwy.
Słodkie kocięta
Kotki rodzą się ślepe i głuche, ale za to dzięki posiadaniu wąsów (wibrysów) mogą orientować się w przestrzeni. Kocie mamy „przywołują” swoje potomstwo mruczeniem, które powoduje drgania wyczuwalne dla nowonarodzonych zwierzaków, co jest spowodowane tym, że kocięta zaczynają dobrze słyszeć dopiero po dwóch tygodniach. Natomiast jeśli chodzi o wzrok, oczy otwierają się im pomiędzy siódmym a dziesiątym dniem od narodzin, chociaż zdarzają się przypadki, kiedy kotki widzą o wiele szybciej.
Leniuchy
Małe kotki uwielbiają poznawać świat i rozpiera je energia. Jednak zmienia się to, kiedy dorastają. Dorosłe koty potrafią przesypiać aż po 16 godzin każdego dnia i nie jest to niczym dziwnym. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ koty należą do wrażliwych zwierząt, bardzo przeżywają sytuacje stresowe. Nienawidzą również żadnych zmian, od przeniesienia ich legowiska w inne miejsce, do przeprowadzek na drugi koniec świata. Wszystkie stresowe sytuacje odreagowują spaniem – potrafią podczas takiego odpoczynku powyłączać różne procesy w organizmie, by skupić się tylko na regeneracji. Pamietaj o tym, by nigdy nie przerywać kotu jego odpoczynku, ponieważ... to sprawi, że zestresujesz go jeszcze bardziej, a tego ani Ty, ani on na pewno wolelibyście uniknąć.