Koci świat - jak widzą koty?

Kilkanaście lat temu kot nie były jeszcze takie medialne jak dzisiaj, kiedy cały świat zachwyca się nimi i w rzeczywistości i w Internecie. Czy wiedzieliście, że amerykańscy naukowcy dowiedli, że oglądanie filmików ze śmiesznymi kotami przez kilkanaście może znacznie poprawić poziom naszego nastroju? My byliśmy ciekawi, w jaki sposób widzą nas nasze koty – i chodzi tu o jak najbardziej biologiczny sposób ich postrzegania rzeczywistości.
Koci świat jest bardziej kolorowy, niż sądziliśmy
Bardzo długo panowało u nas przekonanie, że koty widzą wyłącznie w odcieniach szarości. Współczesne badania dowodzą jednak, że te zwierzaki całkiem nieźle radzą sobie z rozpoznawaniem barw, może nie tak dobrze jak ludzie, ale jednak. Wynika to z ich budowy oczu – pomimo tego, że budowa oczu u ssaków może się różnić, wszystkich łączy ten sam element, czyli tak zwane fotoreceptory (komórki, które reagują na światło). Są dwa rodzaje fotoreceptorów, pręciki oraz czopki. Te pierwsze sprawiają, że widzimy barwy czarno-białe niezależnie od intensywności światła w pomieszczeniu. Pręciki nie widzą kolorów, ale nie przeszkadza to w postrzeganiu świata. Są szczególnie pomocne w nocy. Natomiast kolory widzimy dzięki czopkom, które na podstawie długości dal światła i wrażliwości na nie są w stanie rozróżnić poszczególne barwy. Ludzie posiadają trzy rodzaje czopków, umożliwiających im widzenie niebieskiego, zielonego i czerwonego, co w połączeniu daje całkiem sporą gamę barw i odcieni. Poza ludźmi taki rodzaj widzenia posiadają również niektóre gatunki małp, szympansów i goryli.
Koty są daltonistami?
Niektóre ssaki, tak jak psy, widzą w systemie dichromatycznym, czyli dwubarwnym (czarno-białym). Inne określenie na ten typ widzenia to właśnie daltonizm. Cały mechanizm polega właśnie na braku jednego rodzaju czopków (obojętnie którego), przez to organizmy widzące w tym systemie często mylą kolory – na przykład zielony z niebieskim lub czerwony z zielonym. I tutaj naukowcy sprzeczają się co do sposobu widzenia przez koty, ponieważ jedne badania potwierdzają daltonizm wśród kotów, a inne dowodzą, że koty widzą w trzech barwach. Właściwie każde źródło podaje sprzeczne ze sobą informacje.
Jednak bez czerwonego?
Gdyby jednak zrobić statystykę wśród dostępnych źródeł, wyjdzie na to, że większość z nich potwierdza tezę o niewidzeniu czerwonej barwy przez koty. Podobno zwierzaki najlepiej widzą światło o średniej i krótkiej długości fali, czyli nie mają problemu z rozróżnieniem odcieni zieleni, niebieskiego czy żółtego, natomiast mogą mieć problem z gamą czerwoną. Tym samym czerwień, brąz i pomarańczowy są poza ich zakresem widzenia. Udowodniono również, że barwy, które koty widzą są zdecydowanie mniej intensywne od tych, które my jesteśmy w stanie zobaczyć.