Koty vs. kartony

Na pewno nieskończoną ilość razy widziałeś swojego kota, który z upodobaniem ukrył się w kartonowym pudełku. Nie ważne, czy było to pudełko mniejsze niż on, czy należące do tych dużych, sprawiło mu więcej radości niż nowy drapak, za który zapłaciłeś sporą sumkę. Dlaczego to właśnie opakowanie po drapaku niż sama zabawka tak bardzo zachwyca naszego uroczego pupila? Czy wiedzieliście, że naukowcy również starali się odpowiedzieć na to pytanie?
Kocie kryjówki
Warto na początku zaznaczyć, że koty zostały udomowione około 10 tysięcy lat temu, co oznacza tyle, że wcześniej można było je podziwiać tylko w naturze (chociaż wątpimy, czy ludzie pierwotni mieli na to czas). W każdym razie, pomimo udomowienia kotów, nadal pozostały w nich dzikie instynkty, i podobnie jak ich poprzednicy, koty uwielbiają się ukrywać i skradać – polując choćby na swój własny cień. Ta umiejętność niepostrzeżonego zbliżania się do potencjalnych ofiar czyni z kotów świetnych myśliwych – to dlatego w naszych piwnicach czy strychach nie uświadczysz żadnej myszy, jeśli jesteś właścicielem kota! Oczywiście, kotom często zdarza się „atakować” swoich właścicieli, niespodziewanie wyskakując z różnych dziwnych domowych zakamarków. Również z kartonowych pudeł.
Pudełka oznaczają bezpieczeństwo
Nawet jeśli na to nie wyglądają, koty należą do bardzo wrażliwych istot. Nie lubią też konfrontacji, a podczas stresującej sytuacji wolą się raczej wycofać niż stawiać jej czoła. Dlatego tak bardzo kochają zamknięte przestrzenie – wchodząc do ciemnego pudełka czują się odcięte i ukryte przed całym światem. Dzięki temu mogą się odstresować oraz z takiej perspektywy obserwować domowników. Pudełko to też świetne rozwiązanie w sytuacji, kiedy się przeprowadziłeś – koty bowiem bardzo trudno przyzwyczajają się do nowych warunków. Jeśli będą miały swoje kartony, szybciej się odstresują i zapragną zwiedzać nowe otoczenie, pamiętaj jednak, by do niczego ich nie zmuszać.
Więcej ciepła
Koty mają wyższą temperaturę ciała od ludzi, ale to nie przeszkadza im kochać ciepła. Tak samo jak my uwielbiamy godzinami wylegiwać się pod kołderką, koty kochają przebywać w kartonach – daje im to poczucie zamkniętej i ciepłej przestrzeni (którą sami ogrzeją swoim futerkiem). Jeśli chcesz sprawić, by Twój kot był szczęśliwszy, możesz specjalnie dla niego zaaranżować jakieś kartonowe pudełko wykładając je, na przykład, swoim ciepłym wełnianym sweterkiem.
Powrót do zdrowia
Wysiadywanie w pudełku może być również dla właściciela sygnałem, że jego kot nie czuje się dobrze fizycznie lub psychicznie i z któregoś z tych powodów woli pozostać w odosobnieniu. Wtedy należy dać im czas na ochłonięcie!